Chraňte Vaše oči před modrým světlem

02.06.2023

Modré světlo je pro Vaše oči v principu zdravé - řídí Váš kardiální cyklus t.j.  určuje, jestli je den nebo noc. Ale s nástupem nových technologií se z modrého světla začíná pomalu stávat špatný pomocník, protože všechny displeje elektronických zařízení, jako jsou mobilní telefony, tablety, televizory nebo monitory počítačů, vyzařují více a více modrého světla.

Možná namítnete, že s počítačem nepracujete a že mobil berete do ruky maximálně na pár minut denně, takže se Vás tato problematika netýká. Ale to není pravda, protože mezi zdroje modrého světla patří i zářivky a úsporné žárovky.

V čem je tedy problém? Náš mozek dostává vyšší expozici modrým světlem a mění se tak přirozený poměr Den / Noc. Díky zdrojům modrého světla máme fyzicky delší den a kratší noc. A díky tomu se nestačí vytvořit dostatek spánkového hormonu Melatoninu, který je zodpovědný za klidný a kvalitní spánek a my tak vstáváme unavení a neodpočinutí.

Jaké jsou možnosti řešení? Samozřejmě je možné užívat Melatonin jako doplněk stravy a věřit, že takto doplněná hladina nám vrátí přirozený odpočinek a svěžest. Nebo je možnost pořídit si brýle se skly blokujícími částečně modré záření a do oka se nám tak dostane pouze takové množství modrého světla, které je podobné přirozenému množství a náš odpočinek se opět vrátí na úroveň kvalitního a žádoucího odpočinku.

Ptáte se - nemůže se mi stát, že když budu brýle s filtrem modrého světla nosit stále, že budu ospalý, protože budu mít pocitově stále noc? Ne, “předávkování” modrým světlem není možné, hormon Melatonin se vytváří vždy do určitého množství a pokud dojde k jeho “převýšení” pak je z těla vyplaven ven.

Pokud byste se chtěli dozvědět více o sklech s filtrem modrého světla vhodných právě pro Vaši korekci, tak nás navštivte a my Vám rádi řekneme bližší informace a doporučíme vhodné řešení pro Vás.

Těšíme se na Vás

Tým oční optiky Karel Neumann

Zajímají Vás brýle s filtrem modrého světla - ppřijdte se zeptat na více detailů